Jakość. Co to znaczy, że ubranie jest dobrej jakości?

Chcę się dziś zastanowić nad tematem jakości ubrań. Oczywiście będę tu brała jako przykład ubrania tangowe, ale prawa te są ogólne i będą miały zastosowanie również w przypadku ubrań tzw “cywilnych” czyli tych, których używasz poza tangiem. Oczywiście masz niewiele takich ubrań, wiem 🙂

Jakość. Co to znaczy, że ubranie jest dobrej jakości? Czy zawsze wiąże się z tym elegancja?

Temat rzeka…. ale bardzo mnie interesuje to, jak postrzegasz jakość ubrań? Co sprawia, że dane ubranie określasz mianem: że jest dobrej jakości?
Jakie detale i elementy o tym decydują? Czy zwracasz na nie uwagę decydując się na zakup swojej tangowej sukienki? Czy tzw dobra jakość jest ważnym aspektem przy podejmowaniu decyzji o zakupie?

spróbujmy nad tym się zastanowić….

Projekt

projekt jest ważny, to ogólna linia danej odzieży wraz z tkaniną i dodatkami użytymi do jego wykonania.
Linia danej sukienki…. będzie jakościowo dobra jeśli będzie dopasowana do danego typu sylwetki. Na etapie projektu dobrze jest wiedzieć jakiego typu kobieca sylwetka będzie się w tej sukience prezentowała najlepiej? Czy będzie to osoba wysoka, czy raczej niska? To ważne, bo jeśli projektuję sukienkę dedykowaną osobie niskiej i projektuję ją tak, że ma poziome wyraźne linie, to w efekcie niska osoba w tej sukience będzie wyglądała na jeszcze niższą i szerszą niż jest w rzeczywistości.
Jeśli jesteś posiadaczką pełniejszego biustu i znajdujesz na wieszaku tangową sukienkę w swoim rozmiarze, ale ów sukienka ma z przodu dekolt pod szyjkę, to niestety w tym modelu twój biust będzie optycznie wydawał się większy. Takich detali jest znacznie więcej i co gorsza często występują parami tzn.: możesz być osobą niską o pełnym biuście. Wtedy aby poprawić proporcje swojej sylwetki, potrzebujesz tangowej sukienki, która optycznie cię wydłuży i jednocześnie nieco pomniejszy biust. Nie jest to regułą! Bo zawsze masz prawo wybrać odwrotnie. tzn wybrać taki projekt, który jeszcze bardziej cię obniży i optycznie doda kilka kilogramów. To ty decydujesz jaki efekt chcesz osiągnąć. Dobrze jest wybrać świadomie to, na czym ci zależy najbardziej.

Tkanina i dodatki

Kolejnym elementem nierozerwalnie związanym z projektem jest tkanina i dodatki ( pasmanteria, hafty, aplikacje, dodatkowe tkaniny skoordynowane ) To jest chyba najważniejsza część projektu i coś, co sprawia, że daną rzecz od razu mogę określić jako dobrej jakości lub tandetę.

Co to znaczy “dobra tkanina”??
Może cię zaskoczę, ale dobra tkanina to nie to samo, co tkanina z włókien naturalnych ( jedwab, wełna, kaszmir, bawełna itd.). To nie skład tkaniny określa czy jest ona dobrej jakości.
Tkanina jest dobra, jeśli jej właściwości są doskonale dobrane do projektu oraz sposobu jego użytkowania.
Kilka przykładów: wyobraź sobie wąską dopasowana sukienkę z np. krepy jedwabnej (100% naturalny jedwab). Co się dzieje na milondze z taką sukienką? Tył pod wpływem objęcia przez partnera podchodzi do góry, na wysokości lędźwi pojawiają się “garby”. Jeśli sukienka ma zamek wszyty środkiem tyłu, to te “garby” będą dodatkowo podkreślone. Wąska linia sukienki + tkanina bez elastanu oznacza skrępowane ruchy nie tylko w tańcu, ale również podczas siedzenia. Taka sukienka będzie bardzo niewygodna na milondze.
Jeśli usiądziesz, to nie minie jedna tanda, a cała sukienka będzie pognieciona na wysokości bioder i z tyłu poniżej pupy. Jeśli sukienka posiada z tyłu rozporek, to po wstaniu będzie tworzył niedbałą harmonijkę.
Ale co tam! przecież masz na sobie jedwabna sukienkę! Oddychająca, miła w dotyku! Trafia ci się tanda życia! Emocje! Pocisz się. Nie za dużo, tak troszkę jak zawsze i ……
Po takiej tandzie masz eleganckie mokre ciemne plamy wszędzie tam gdzie się pojawił pot. Tkanina oddycha, ale twoja skóra również. Jedwab ma to do siebie, że bardzo szybko absorbuje wilgoć….Szybko też schnie, pozostawiając białe zacieki…..
Podobnie zachowa się wiskoza oraz bawełna. Dlatego trzeba zawsze brać pod uwagę jak dana tkanina będzie się spisywała w danym projekcie i w danych okolicznościach.

Jaka więc jest tkanina dobrej jakości na sukienkę do tanga?
Jeśli wybierasz jedwab, bawełnę lub wiskozę, to zawsze wybieraj tę zadrukowaną w kolorowe maziaje. Wtedy jest szansa, że plamy z potu będą mniej widoczne. Zwróć uwagę na linię pachy. Jest zdecydowanie lepiej, jeśli jest w miare nisko wycięta. Jeśli sukienka jest z rękawami, to rękawy powinny być szersze i niekrępujące ruchów. Sprawdź, czy kiedy uniesiesz ręce, nie ciągnie ci się do góry cała sukienka.
Tkaniny naturalne zawsze będą się gniotły, dlatego jeśli tknina jest wzorzysta to zagniecenia będą mniej widoczne.
Jeśli sukienka tangowa jest dopasowana, to najlepiej aby była uszyta z tkanin elastycznych lub chociaż z dodatkiem elastanu.
Najlepiej jest unikać zamków z tyłu. Zawsze źle się układają podczas tańca i robią się “garby” na plecach.
Elegancka tkanina to według mnie taka, która szlachetnie załamuje światło. Nie wiem jak to ująć: kolor ładny, twarzowy, tkanina miła w dotyku, ale jakoś tak na pierwszy rzut oka widać, że tandetnie wygląda. To właśnie wina tego w jaki sposób tkanina pracuje ze światłem.
Tkanina elegancka to taka, która pięknie współgra z modelem sukienki, czyli techniczne właściwości danej tkaniny są umiejętnie wykorzystane na etapie projektu.
Dobra tkanina to taka, którą wygodnie się nosi, która sprawia, że komfortowo się w mniej czujesz. Nie gryzie, nie peelinguje się i nie zaciąga z byle powodu. Po praniu nie zmienia koloru, ani nie traci ozdób. Jest miła w dotyku dla ciebie i dla partnera.

Dodatki i ozdoby

Dodatki użyte w danym projekcie takie jak: sprzączki, guziki, pasmanteria, hafty, aplikacje, dodatkowe tkaniny skoordynowane, to obszerny temat….
Jeśli sukienka ma być dobrej jakości, to w dużej mierze, to właśnie te drobiazgi definiują jej jakość.
Jeśli są z delikatnego plastiku, który po dwu tandach się odkształca traci elementy, albo co gorsza, się złamie! Oznacza to, że cała sukienka jest słabej jakości. To samo dotyczy galanterii metalowej. Jeśli traci kolor, przeciera się lub haczy partnerowi koszulę/ marynarkę, to nie jest to dobrej jakości sukienka.
Aplikacje, taśmy ozdobne, frędzle itp. no cóż… jakby to zgrabnie ująć ….. mniej znaczy więcej. Te detale jeśli są użyte ze smakiem i są bardzo starannie przyszyte w przemyślanych miejscach na sukience, dopasowane kolorystycznie do tkaniny, to mogą wyglądać elegancko. Tutaj jest bardzo cienka linia miedzy dobrym smakiem, a kiczem i myślę, że dla każdej z nas, ta granica przebiega w innym miejscu. Trudno jest mi więc tu pisać stanowczo, jakie zdobienia są ok, a jakie już wyglądają tanio.
Zawsze jednak dobrze jest zwrócić uwage na to, czy są dobrze i precyzyjnie przyszyte. Czy ich umiejscowienie jest odpowiednie tzn czy np dana dekoracja nie sprawia, że masz optycznie powiększone jedno biodro, lub że masz biusty na różnej wysokości albo, że z daleka wygląda jakbyś miała poplamioną na czerwono spódnicę i to w bardzo niefortunnym miejscu. Takie projekty też się zdarzają….

Połączenia różnych tkanin

Wszelkiego rodzaju wstawki i godety w tangowych spódnicach oraz kontrastowe wykończenia….
O gustach się nie dyskutuje, bo każdemu podoba się coś innego. Napiszę czysto subiektywnie od siebie.
Jeśli dana rzecz ma być elegancka, to w jednym projekcie nie stosuję więcej, niż dwu różnych tkanin. Tkaniny można dopasować pod względem faktury lub koloru. Dobrze jest zdecydować się na jedno z tych dwóch kryteriów. Jeśli dobieram do projektu dwie tkaniny pod względem tekstury, to obie są w tym samym kolorze, a różnią się tylko fakturą np: jedna jest błyszcząca a druga matowa, lub jedna gładka a druga puszysta, lub przezroczysta a druga nieprzezroczysta. Jeśli natomiast dobieram dwie tkaniny zróżnicowane kolorystycznie, to ich rodzaj musi pozostać jednakowy. Np jersey biały + czarny, szyfon czarny+ beżowy. itd.
Jeśli widzę projekt np. spódnicy tangowej, która jest uszyta np. z czarnej sztywnej satyny lub co gorsza jerseyu i ma wstawki z kolorowego przezroczystego miękkiego szyfonu, to to, już jest dla mnie tandeta – coś co wygląda tanio i pospolicie. Dlatego takich połączeń w moich projektach nie znajdziesz.

Jakość szwów

Połączenia różnych tkanin niosą za sobą jeszcze jedną ważna rzecz, a mianowicie szwy! To jak wyglądają szwy oraz inne detale wykończenia definiuje czy dana rzecz jest dobrej, czy raczej słabej jakości.
Spójrz czy szwy w sukience tangowej którą chcesz kupić są gładkie? tzn czy ładnie się układają, czy się nie marszczą i czy idą prosto, czy się nie okręcają? Czy są grube i sztywne, czy płaskie i miękkie? Jeśli dana sukienka tangowa jest uszyta z dwu różnych tkanin, to bardzo łatwo można zauważyć jak układa się szew w miejscu ich łączenia. Pamiętaj, każda tkanina ma różną grubość i różnie się zachowuje pod maszyną. Szwy w sukienkach tangowych dobrej jakości, są nienagannie proste, gładkie i płaskie. Nie powodują, że pod wpływem użytkowania sukienka w miejscu styku obu różnych tkanin gorzej się układa, lub jest niewygodna.

Wykończenia

Nie ma co się oszukiwać, jeśli dół sukienki jest objechany na szybko tylko owerlokiem, to dana sukienka jest kiepskiej jakości. Tak “wykończona “sukienka ma tendencję do prucia się po kilku milongach i praniach. Owerlok często się zaciąga i mechaci. To powoduje, że dół sukienki zaczyna się brzydko marszczyć. Jakiekolwiek zmarszczenia na dole sukienki powodują, że ogólnie odbieram daną rzecz jako tandetną.
Natomiast jeśli sukienka jest ładnie podwinięta, nie wystają z niej żadne nitki. Dół gładko się układa, to taka rzecz od razu zyskuje na jakości i jest odbierana jako elegancka.

Podszewka

Ostatni ważny element, po którym szybko możesz się zorientować czy dana sukienka tangowa jest dobrej jakości, to podszewka. Jej obecność powoduje, że dana rzecz lepiej się nosi. Np nie przykleja się do pupy jak usiądziesz, ani do nóg jeśli się nieco spocisz. Podszewka sprawia, że bielizna jest mniej widoczna, a białe rzeczy nie są transparentne. Wewnątrz ubrania jest czysto, ładnie i nie fruwają tam żadne nitki.
W przypadku tkanin z cekinami, podszewka powoduje, że szwy wewnątrz nie będa cię drapać, a bielizna nie ulegnie pohaczeniu.
Podszewka jest też szczególnie ważnym elementem widocznym w rozporkach. To właśnie we wszelkiego rodzaju pęknięciach pokazujesz światu spód swojej tangowej sukienki lub spódnicy. Dobrej jakości ubranie zawsze w takich przypadkach pokaże światu pięknie i starannie wszytą podszewkę. To właśnie dlatego, ja bardzo często wykańczam podszewki romantycznymi koronkami. Jest to taki ładny dyskretny detal, o którym wiesz, że jest i tylko czasami podczas tańca jest ukazywany innym.
Sukienki i spódnice tangowe, które nie mają wszytych podszewek, zawsze będą się gorzej nosiły i gorzej prezentowały na figurze.

Męskie koszule

Na zakończenie może tylko dodam na jaki jeden element zwrócić uwagę kupując męską koszulę do tanga? Tym elementem jest kołnierzyk. Musi być równo i symetrycznie uszyty, a narożniki zrobione na ostro i płasko. Jeśli w środku wyczujesz “kluchy”, czyli zgrubienia tkaniny, które powodują, że końce kołnierzyka są zaokrąglone zamiast spiczaste i, o zgrozo, kołnierzyk jest z jednej strony dłuższy niż z drugiej, to nie polecam zakupu takiej koszuli.

Oczywiście jeśli chodzi o temat dobrej jakości ubrań, to nie jest on wyczerpany. Można by pisać znacznie więcej.
Jestem bardzo ciekawa jakie są twoje kryteria, które bierzesz pod uwagę podczas zakupów tangowych ubrań. Czy dobra jakość jest to dla ciebie jakoś szczególnie ważna? Chętnie się dowiem, napisz do mnie.

Picture of Agnieszka Lewicka

Agnieszka Lewicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *